
Långå IF är en förening med en lång historia. Föreningen grundades redan 1933 och har genom åren haft ett stort utbud av idrottsaktiviteter.
Tack vare några engagerade bybor har arbetet med att få till ett gemensamt längd- och aktivitetsspår i byn tagit fart under vintern 2025.
Först och främst vill vi tacka alla markägare som upplåter sin mark till detta ändamål. Mottagandet när frågan har ställts har varit oerhört positiv hos alla. Utan er hade det här inte varit möjligt.
Stort tack också till alla som har hjälpt till att röja längs spåret de senaste veckorna och till spårpatrullen som jobbar hårt för att skapa ett fint spår.
Det nya spåret går en vacker sträcka längs Ljusnans strand. Det blir en fin åkning som passar alla, utan stora utförs- eller uppförsbackar. Lätt kuperat med en fin sträckning genom skog och ängsmark.
Den långa slingan är 5,2 km och spåren går ihop på mitten vilket gör det möjligt att åka 2,6 km. Det finns tre startplatser, Sågen (parkering vid Långå Nytta & Nöje "Bana", nedanför Långågårn (parkering finns vid Långågårn) eller vid Västgarn (där finns ingen parkering i dagsläget). Det gör att du kan välja att åka 2,6 km Östra eller Västra. 5,2 km spåret når du från alla startplatser.
Här hittar du spårkartan:
Långå IF har även ett vindskydd och grillplats vid Stortjärn - Långåbadet för den som vill grilla korv i samband med skidturen, du når Stortjärn från Västgarn.
Arbetet med skidspåret sker helt ideellt, Långå IF tar tacksamt emot frivilliga bidrag för att kunna utveckla spåret ännu mer inför framtiden.
Swishnr: 123 699 30 83, ange ”Skidspår" i meddelandet.
Du hittar mer information på Facebook: https://www.facebook.com/LangaIF/ och Instagram: https://www.instagram.com/langaskansif/
Aktuell spårstatus hittar du på Skidspår.se:
Har du bilder eller historier att dela med dig av så är vi tacksamma för alla bidrag så att vi kan dela med oss av vår historia.
Varmt välkomna till Långå på invigning och för fin längdåkning hälsar Långå IF!

Välkommen på invigning av det nya längd- och aktivitetsspåret i Långå lördagen den 22 februari kl. 11.00!
Kolbullar, korv och fika till försäljning
Lotteri och tipsrunda med fina vinster
Du är välkommen till fots, på skidor, skoter eller med bil.
Text & bilder: Långå IF