top of page

TIDIGARE

INLÄGG 

Samuel var med om unikt fynd på Gotland


Vi har tidigare berättat om Samuel Dahlberg som kommer i från Hede och som tagit kandidatexamen i arkeologi och osteologi vid Uppsala universitet, Campus Gotland.

I sommar har han deltagit vid en utgrävning vid Änge i Buttle på Gotland som har väckt stor internationell uppmärksamhet! En helt fantastisk upplevelse för Samuel och hans grupp att gå vara med om.


Man har funnit ett skelettet från en man och som tros ha levt någon gång mellan 300-talet och 600-talet. Tänk er, ett cirka 1500 år gammalt skelettet! Det är mer än 20 år sedan man gjorde ett liknande fynd på Gotland. Det manliga skelettet var mycket välbevarat. Intill mannen gjordes även fynd av sporrar och ett svärd. Svärdet var placerat så att det såg nästan ut som att mannen omfamnade det. Denna man fick namnet "Buttle-riddaren."

TV4 intervjuade universitetsadjunkten

Alexander Andreeff Högfeldt som är lärare på arkeologutbildningen. Se klippet här.


Gruppen gjorde flera fynd under utgrävningen på Gotland och det kan ni läsa mer om via gruppens blogg här.


Spännande va?

-Tack för att du delar med dig av sommarens fynd, Samuel!


Text: Hedeinfo

Bilder: Samuel Dahlberg

Hedeinfo.se
 

info@hedeinfo.se

070-73 79 740

 

bankgiro: 5414-1650

swish: 1234 853 495

Besöksadress: 
Hedeinfo
finner du hos Hede Blomster & Butik
Storgatan 12,  846 31 Hede


vi finns på sociala medier
facebook & instagram

bottom of page