Info ang busshållsplats i Hede

Info från herjedalen.se / näringslivsfacebook:
Ny hållplats för skolskjuts och busstrafik i Hede
Under sommaren har arbetet med en ny hållplats för skolskjuts och kollektivtrafik öster om Sonfjällskolan i Hede påbörjats. Vissa arbeten återstår innan hållplatsen är helt färdig. Norr om idrottshallen har fem parkeringsplatser anlagts, med möjlighet till framtida utökning. Parkeringen är tillgänglig för användning men skyltning återstår.
Den nya hållplatsen trafikeras nu av skolskjutsarna. Ordinarie kollektivtrafik kommer att börja trafikera hållplatsen under hösten. Information om trafikstarten kommer att lämnas så snart tidplanen är fastställd.
–Den nya hållplatsen innebär att Hede får en mer funktionell och långsiktig lösning för kollektivtrafiken, säger Louise Gyllenswärd, infrastrukturstrateg på samhällsutvecklingsförvaltningen.




